FÉNYESLITKE Heti foglalkozás 8
2014. március 26-án a Fényeslitkei Kossuth Lajos Általános Iskola projektbe bevont tanulói az A komponens heti foglalkozásán vettek részt, melynek témája a társadalmi egyenlőtlenség.
Az óra anyaga: Hátrányos megkülönböztetés származás szerint 1.
/faji megkülönböztetés/ Rosa Parks története
A mai foglalkozást beszélgetéssel kezdtük. A téma a származás szerinti hátrányos megkülönböztetés volt. Arról beszélgettünk, mit jelent az ilyen diszkrimináció; tudnak-e példát mondani a mindennapi életből ilyenfajta megkülönböztetésre; tapasztaltak-e ilyet környezetükben?
Ezt követően egy különleges, megtörtént esettel ismerkedtek meg Rosa Parks életén keresztül, amit a wikipédián található információk segítségével én meséltem el a gyerekeknek /http://hu.wikipedia.org/wiki/Rosa_Parks/.
Miután megismertük az amerikai feketék polgárjogi mozgalmának egyik vezéralakjának az életét, és felidéztük a montgomery-i buszbojkott eseményeit, arról beszélgettünk, mi a véleményük a faji megkülönböztetésről a hallottak fényében, változott-e a gondolkodásuk ezzel a témával kapcsolatban, egyáltalán fontos kérdésnek tartják-e az erről való beszélgetést 2014-ben.
A témával kapcsolatban elemeztünk egy fotót, ami jól mutatja, hogyan nézett ki valójában a „fehér-fekete világ”.
/http://www.mhhe.com/socscience/polisci/americangov/photo/pat0309.jpg/
Végül azon gondolkodtunk közösen, hogy mi a megoldás az ilyenfajta megkülönböztetéssel szemben.
A foglalkozást a gyerekek véleményalkotásával zártuk, amelyből itt olvasható néhány:
„Nekem az volt nagyon megdöbbentő ebben a történetben, hogy egyik ember hogyan bánhat így egy másikkal. / Révész Patrik/
„Én nem szeretnék olyan helyzetbe kerülni, hogy így megalázzanak. Nagyon szomorú, hogy ilyen megtörténhetett.” /Soltész Anna/
„Szerintem ez a nő sokat tett egy kis tettel akkor, amikor nem hagyta, hogy lekezelően bánjanak vele, és ellenállt. de sokáig ő sem merte megtenni, biztosan félt. Lehet, hogy ilyesmi ma is előfordul.” /Csonka Ádám/
Tanári vélemény: „Érdeklődéssel hallgatták ennek az asszonynak a történetét, és nagyon meglepődtek a feketék elleni diszkriminatív törvényekről hallva. Egy kicsit távolinak tűnt számukra a történet, de elgondolkodtak azon, vajon ma előfordulhatna-e ilyen eset…”